Chrysler - Fiat má vstúpiť do Chrysleru
Fiat má vstúpiť do Chrysleru

Fiat S.p.A., Chrysler LLC (Chrysler) a Cerberus Capital Management L.P., súkromná investičná spoločnosť, ktorá je majoritným vlastníkom spoločnosti Chrysler LLC, včera oznámili podpísanie nezáväznej zmluvy o budúcej zmluve o vytvorení globálnej strategickej aliancii.

 

Táto aliancia má byť kľúčovým prvkom plánu životaschopnosti spoločnosti Chrysler a zabezpečí tejto spoločnosti prístup ku konkurenčným, palivovo efektívnym platformám vozidiel, hnacej jednotke a dielom, ktoré sa majú vyrábať v továrňach spoločnosti Chrysler. Fiat taktiež poskytne možnosti distribúcie na kľúčových rastových trhoch, ako aj významné možnosti úspory nákladov. Okrem toho bude Fiat podľa potreby poskytovať manažérske služby na podporu predloženia plánu životaschopnosti spoločnosti Chrysler Ministerstvu financií USA. Spoločnosť Fiat bola v priebehu uplynulých rokov veľmi úspešná pokiaľ ide o realizáciu jej vlastnej reštrukturalizácie. Táto aliancia taktiež umožní spoločnostiam Fiat Group a Chrysler vzájomné využívanie svojich distribučných sietí a optimalizáciu prítomnosti výrobných závodov týchto spoločností v jednotlivých krajinách i globálnej dodávateľskej základne.

 

Navrhovaná aliancia bude v súlade so zmluvnými podmienkami financovania spoločnosti Chrysler Ministerstvom financií Spojených štátov. Podľa úverovej zmluvy Ministerstva financií Spojených štátov sa bude od každej zložky požadovať, aby prispela k reštrukturalizačnému úsiliu spoločnosti Chrysler, vrátane veriteľov, zamestnancov, odborovej organizácie UAW, predajcov, dodávateľov a spoločnosti Chrysler Financial. Tieto opatrenia značne prispejú k dlhodobému plánu životaschopnosti spoločnosti Chrysler. Dovŕšenie aliancie podlieha povinnej starostlivosti a schváleniu regulačnými úradmi, vrátane Ministerstva financií Spojených štátov.

 

Vo forme odmeny za jej príspevok k strategickým aktívam, ktoré zahrňujú: zdieľanie produktov a platforiem, vrátane mestských a kompaktných vozidiel, za účelom rozšírenia súčasného produktového portfólia spoločnosti Chrysler; zdieľanie technológie, vrátane palivovo efektívnych technológií pohonných jednotiek a technológií pohonných jednotiek šetrných voči životnému prostrediu; a prístup k ďalším trhom, vrátane distribúcie vozidiel značky Chrysler na trhoch mimo Severnej Ameriky, získa spoločnosť Fiat počiatočný 35 percentný podiel na vlastnom imaní spoločnosti Chrysler. Aliancia neuvažuje o tom, že by spoločnosť Fiat investovala do spoločnosti Chrysler v hotovosti, prípadne sa v budúcnosti zaviazala k jej financovaniu.
\"Táto iniciatíva predstavuje kľúčový míľnik v rýchlo sa meniacom automobilovom sektore a potvrdzuje, že spoločnosti Fiat a Chrysler sú zaviazané a odhodlané naďalej zohrávať v tomto globálnom procese významnú úlohu. Táto zmluva poskytne obidvom spoločnostiam príležitosti získať prístup k najvýznamnejším automobilovým trhom s ponukou inovatívnych produktov a produktov šetrných voči životnému prostrediu, čo je oblasť, kde je Fiat uznávaným svetovým lídrom, zatiaľ čo budú ťažiť z dodatočných synergii v oblasti nákladov. Táto zmluva nasleduje po niekoľkých cielených alianciách a partnerstvách, ktoré spoločnosť Fiat Group za uplynulých päť rokov podpísala s poprednými výrobcami a dodávateľmi automobilov, zameraných na podporu ašpirácií pokiaľ ide o rast a kapacity zainteresovaných partnerov,\" uviedol CEO spoločnosti Fiat Group, Sergio Marchionne.

 

\"Partnerstvo spoločností Chrysler a Fiat je veľmi výhodné, pretože vytvára potenciál pre nového silného globálneho konkurenta, poskytujúc spoločnosti Chrysler niekoľko strategických výhod, vrátane prístupu k produktom, ktoré dopĺňajú naše súčasné portfólio; distribučnú sieť mimo Severnej Ameriky; a úspory nákladov v oblasti návrhu, konštrukcie, výroby, nákupu, odbytu a marketingu,\" hovorí Bob Nardelli, predseda a CEO spoločnosti Chrysler LLC. \"Táto transakcia umožní spoločnosti Chrysler ponúkať našim predajcom a zákazníkom širší, konkurencieschopný produktový rad vozidiel vyhovujúcich emisným a palivovým štandardom, za súčasného dodržiavania podmienok štátneho úveru. Toto partnerstvo taktiež zabezpečí návratnosť investícií pre amerických daňových poplatníkov zaistením dlhodobej životaschopnosti značiek Chrysler na trhu, podporu budúceho vývoja produktov a technológií v našej krajine a budovania novej dôvery zákazníkov pri zachovaní pracovných miest v Amerike.\"

 

\"Pre tím odborovej organizácie UAW je to skvelá správa a tešíme sa na podporu a spoluprácu s nimi, aby sme spoločnosti Chrysler zabezpečili dlhodobú životaschopnosť,\" povedal Ron Gettelfinger, predseda odborovej organizácie UAW.

 

\"Pripájame sa k tejto významnej strategickej iniciatíve, pretože nám pomôže zachovať dlhodobú životaschopnosť našej významnej spoločnosti, jej značiek a pravdaže pracovné miesta UAW-Chrysler,\" uviedol General Holiefield, viceprezident United Auto Workers (UAW).

 

O spoločnosti Chrysler LLC
Spoločnosť Chrysler LLC má centrálu v Auburn Hills v štáte Michigan, vyrába automobily a produkty značky Chrysler, Jeep®, Dodge a Mopar®. Celkový počet predaných vozidiel na celom svete dosiahol v roku 2008 2 milióny. Mimo Severnej Ameriky bol rok 2008 druhým najlepším rokom pokiaľ ide o odbyt za posledných desať rokov a tretím najlepším rokom vôbec pre spoločnosť Chrysler International. Vozidlá v produktovom rade spoločnosti Chrysler LLC patria medzi najznámejšie, vrátane značiek Chrysler 300 a Town & Country, Jeep Wrangler a Grand Cherokee, Dodge Challenger a Ram. Na jeseň roku 2008 Chrysler uviedol na trh tri prototypy vozidiel s moderným elektrickým pohonom - Dodge EV, Jeep EV a Chrysler EV. Výroba jedného z nich sa plánuje na rok 2010 a budú určené pre zákazníkov na trhoch v Severnej Amerike a na európskych trhoch po roku 2010.

 

O spoločnosti Fiat
Spoločnosť Fiat bola založená v roku 1899 a ide o priemyselnú skupinu zameranú na odvetvie automobilov, ktorá poskytuje svoje služby zákazníkom vo viac ako 190 krajinách. Spoločnosť Fiat, ktorá má 185 000 zamestnancov, 114 výskumno-vývojových stredísk a 178 závodov na celom svete, navrhuje, vyrába a predáva osobné automobily (Fiat, Lancia, Alfa Romeo, Abarth, Maserati a Ferrari), poľnohospodárske a stavebné zariadenia (CNH Case New Holland), nákladné a priemyselné automobily (Iveco) a automobilové diely (FPT Powertrain Technologies, Magneti Marelli a Teksid). Ďalšie informácie nájdete na adrese www.fiatgroup.com alebo www.fiatgroupautomobilespress.com.

 

Dokumenty:

Krátka verzia tlačovej správy (Fiat_ma_vstupit_do_Chrysleru.doc 173 kB)

© 2005 - 2019 Mercedes-Benz Slovakia s.r.o.Autorské práva