Chrysler - Elektrické automobily Chrysleru
Elektrické automobily Chrysleru
  • Výroba sa očakáva v roku 2010 pre spotrebiteľov na trhoch Severnej Ameriky a po roku 2010 pre európske trhy. 
  • Chrysler LLC bude mať v roku 2009 na cestách približne sto elektrických vozidiel používaných vládou, podnikateľmi, podnikmi verejných služieb a ako vývojové vozidlá.
  • Technológia elektrického pohonu od spoločnosti Chrysler bude použitá v platformách s pohonom predných kolies, pohonom zadných kolies a pohonom všetkých štyroch kolies a karosériou pripevnenou k rámu.
  • Dodge EV: celoelektrické výkonové športové vozidlo
  • Jeep® EV: elektrické vozidlo rozširujúce ponuku vozidiel Wrangler,
  • Chrysler EV: elektrické vozidlo rozširujúce ponuku vozidiel Grand Voyager.
  • Chrysler a General Electric realizujú spoločný projekt s americkým ministerstvom energetiky.


Spoločnosť Chrysler LLC nedávno oznámila, že spolu so svojou organizáciou ENVI má v úmysle spustiť novú výrobu troch rôznych vozidiel s pokrokovou technológiou elektrického pohonu – jedno vozidlo pre každú značku - Chrysler, Jeep® a Dodge.


Chrysler vyberie jeden model s elektrickým pohonom, ktorý sa bude vyrábať v roku 2010 pre spotrebiteľov na trhoch Severnej Ameriky a po roku 2010 pre európske trhy. Okrem toho, v roku 2009 bude na cestách približne sto elektrických vozidiel Chrysler používaných vládou, podnikateľmi, podnikmi verejných služieb a ako vývojové vozidlá Chrysler.


Spoločnosť informovala, že sa jej darí vo vývoji pokrokových elektrických vozidiel s plánovanou výrobou, a že v nasledujúcich niekoľkých rokoch použije technológiu elektrického pohonu vo svojich platformách s pohonom predných kolies, pohonom zadných kolies a pohonom všetkých štyroch kolies a karosériou pripevnenou k rámu.


Spoločnosť Chrysler dnes odhalila vo svojej celosvetovej centrále prototypy s elektrickým pohonom – Dodge EV, Jeep EV a Chrysler EV – a predstavila jazdné parametre a schopnosti každého z týchto vozidiel.


„Máme spoločenský záväzok voči našim zákazníkom dodať pokrokové elektrické vozidlá ohľaduplné voči životnému prostrediu, ktoré dosahujú nízku spotrebu a našim cieľom je splniť si tento záväzok rýchlo a vo väčšom rozsahu, než ktorýkoľvek iný výrobca automobilov,“ povedal Bob Nardelli, predseda a výkonný riaditeľ spoločnosti Chrysler LLC. „Predstavenie elektrických vozidiel Chrysler, Jeep a Dodge prináša letmý pohľad na veľmi blízku budúcnosť a dokazuje, že sa vážne zaoberáme myšlienkou ponúknutia elektrických vozidiel na trhu a náš vývoj veľmi dobre napreduje.


Organizácia ENVI

Vývoj elektrických modelov a elektrických vozidiel rozširujúcich súčasný modelový rad vozidiel Chrysler je pod vedením organizácie ENVI – ktorej názov predstavuje prvé štyri písmená slova „environmentálny“ – internej organizácie spoločnosti, ktorá bola vytvorená so zameraním na vozidlá s elektrickým pohonom plánované do výroby a súvisiace pokrokové technológie. Vývoj systémov elektrického pohonu pre budúce vozidlá Chrysler, Jeep a Dodge rýchlo napreduje.


„Organizácia ENVI bola vytvorená len pred niečo viac ako rokom so strategickým cieľom rýchlo vyvíjať vozidlá na elektrický pohon pre spoločnosť Chrysler a prekonáva očakávania,“ povedal Tom LaSorda, podpredseda a prezident. „Prostredníctvom ENVI vyvíja spoločnosť Chrysler technológie, ktoré prinesú na trh elektrické vozidlá a mimoriadne úsporné elektrické vozidlá rozširujúce súčasný modelový rad.


Technológie elektrických vozidiel

Elektrické vozidlá Chrysler používajú len tri základné komponenty. Patrí sem elektrický motor na pohon kolies, pokroková lítium–iontová batéria na napájanie motora elektrického pohonu a riadiaca jednotka, ktorá riadi tok energie. Systém elektrického pohonu sa vyvíja pre vozidlá s pohonom predných kolies, pohonom zadných kolies a pohonom všetkých štyroch kolies a karosériou pripevnenou k rámu.


„Tieto technológie prinášajú zákazníkom vozidlo, ktoré dosahuje nulové výfukové emisie a má dojazd 250 až 320 kilometrov – zďaleka prekračujúci vzdialenosť, ktorú denne dochádza väčšina Američanov a takmer 80 percent Američanov najazdí menej ako 65 kilometrov za deň, alebo 22 500 kilometrov za rok,“ povedal Frank Klegon, výkonný viceprezident pre vývoj výrobkov. „Elektrické vozidlá poskytujú príležitosť realizovať spoločenské záväzky, znižovať závislosť na zahraničnej rope, eliminujú mesačné účty za benzín a zároveň prinášajú výkon a funkcie, ktoré si naši zákazníci želajú.“


Technológie elektrických vozidiel rozširujúcich súčasný modelový rad

Elektrické vozidlo rozširujúce súčasný modelový rad spája komponenty elektrického pohonu elektrických vozidiel s malým benzínovým motorom a zabudovaným generátorom elektrickej energie, ktorý vytvára dodatočnú energiu na napájanie systému elektrického pohonu v čase potreby. Tým sa dosahujú kladné prínosy elektrického vozidla a dojazd zodpovedajúci dnešným vozidlám na benzínový pohon – bez zníženia výkonu.


Elektrické vozidlá rozširujúce súčasný modelový rad sa vyznačujú zodpovednosťou voči životnému prostrediu a zároveň neskracujú dojazd, neznižujú úroveň pohodlia a majú všetky funkcie bežného vozidla.


Dodge EV

Vývojové elektrické vozidlo Dodge EV je dvojmiestne športové vozidlo s pohonom zadných kolies, ktoré spája vysoký výkon a nulové výfukové emisie.


„Dodge EV stanovuje nový štandard v tom, čo je možné očakávať od vozidiel s elektrickým pohonom,“ povedal Lou Rhodes, viceprezident pre výrobu pokrokových vozidiel a prezident organizácie ENVI. „Technológie elektrických vozidiel nám umožňuje vyrobiť športové vozidlo, ktoré je radosť ovládať a zároveň nám pomáhajú definovať víziu environmentálne uvedomelého vozidla pre značku Dodge.“


Systém elektrického pohonu má tri základné komponenty: elektrický motor s výkonom 200 kW (268 konských síl), pokrokovú lítium–iontovú batériu a zabudovanú riadiacu jednotku na riadenie výkonu.


Elektrický motor s výkonom 200 kW poskytuje krútiaci moment 650 Nm. Okamžitý vysoký krútiaci moment motora elektrického pohonu prináša mimoriadny výkon a umožňuje vozidlu Dodge EV zrýchliť z nuly na 100 km/hod za menej ako päť sekúnd a dosahovať časy na 400 metrov na úrovni 13 sekúnd. Dodge EV dosahuje maximálnu rýchlosť viac ako 190 km/hod.


Vďaka použitiu najnovšej pokrokovej technológie lítium–iontovej batérie, Dodge EV dosahuje súvislý dojazd 250 až 320 kilometrov – viac ako trojnásobok priemernej vzdialenosti, ktorú denne dochádza väčšina používateľov. Dobíjanie vozidla je jednoduchý proces tvorený jedným krokom: zasunutie do štandardnej 110–voltovej zásuvky na osem hodín. Čas dobíjania sa môže skrátiť na polovicu pri zapojení do bežnej 220–voltovej elektrickej zásuvky.


Dodge EV predstavuje pre motoristických nadšencov výkonové športové vozidlo, ktoré môžu použiť na každodennú jazdu do práce – bez benzínu a výfukových emisií.


Jeep EV

Vývojové vozidlo Jeep EV je elektrické vozidlo rozširujúce súčasný modelový rad, ktoré prináša letmý pohľad na budúcnosť vozidla typu „choď kamkoľvek, rob čokoľvek“ s preslávenými schopnosťami vozidla Jeep Wrangler.


Elektrické vozidlo Jeep EV rozširujúce súčasný modelový rad používa elektrický motor, pokrokovú lítium–iontovú batériu a malý benzínový motor so zabudovaným generátorom elektrickej energie na výrobu dodatočnej energie na napájanie systému elektrického pohonu v čase potreby. Elektrický motor s výkonom 200 kW (268 konských síl) poskytuje krútiaci moment 400 Nm. S približne 30 litrami benzínu Jeep EV dokáže prejsť 640 kilometrov, vrátane 56 kilometrov na čisto elektrický pohon pri nulovej spotrebe paliva a nulových emisiách.


 „Zároveň skúmane možnosť pohonu všetkých štyroch kolies pomocou elektrických motorov zabudovaných v kolesách, ktorý nám umožní predstaviť celú ponuku pokrokových technológií elektrického pohonu vyvíjaných organizáciou ENVI,“ povedal Rhodes.


Okamžitý vysoký krútiaci moment motora elektrického pohonu a schopnosť presne a nezávisle riadiť každé koleso sú vlastnosti terénnych vozidiel, ktoré sa ideálne hodia pre značku Jeep, bez zníženia jazdného výkonu na ceste.


Chrysler EV

Vývojové vozidlo Chrysler EV je elektrické vozidlo rozširujúce súčasný modelový rad, ktoré preukazuje ďalšie možné využitie technológie elektrického pohonu od ENVI v minivane Chrysler Grand Voyager, ktorý si drží vedúce postavenie v segmente.


„Chrysler EV nám umožňuje spojiť sedem miest na sedenie a luxus minivanu Chrysler Grand Voyager s technológiou elektrického pohonu, a teda dosiahnuť praktickosť pre rodinu pri nulových kompromisoch,“ povedal Rhodes. „Vývojové vozidlá s elektrickým pohonom od ENVI predvádzajú naše skoré použitie systémov elektrického pohonu v širokej ponuke vozidiel v rámci budúceho portfólia výrobkov značky Chrysler.“


Chrysler EV spája komponenty elektrického pohonu elektrického vozidla so zabudovaným motorom s malým objemom valcov a generátorom, ktorý vytvára dodatočnú energiu na napájanie systému elektrického pohonu v čase potreby. Tým sa dosahujú všetky kladné prínosy elektrického vozidla a predlžuje sa dojazd, ktorý zodpovedá dnešným vozidlám na benzínový pohon – bez kompromisov.


Chrysler EV používa motor s výkonom 190 kW (255 konských síl), ktorý dosahuje krútiaci moment 350 Nm a umožňuje zrýchlenie z 0 na 100 km/hod za približne deväť sekúnd. Chrysler EV, elektrické vozidlo rozširujúce súčasný modelový rad, dokáže prejsť 56 kilometrov len na elektrickú energiu a pýši sa dojazdom 560 kilometrov na približne tridsať litrov benzínu. Vďaka tomu je Chrysler EV dokonalé úsporné rodinné vozidlo.


Znalosti a skúsenosti získané pri vývoji vozidla Chrysler EV budú implementované do ostatných systémov pohonu všetkých štyroch kolies v ponuke výrobkov značky Chrysler.


Webové stránky pre spotrebiteľov zaujímajúcich sa o elektrické vozidlá od spoločnosti Chrysler LLC

Spoločnosť Chrysler LLC spustila webovú stránku www.Chryslergoeselectric.com, na ktorej si zákazníci môžu pozrieť najnovšie informácie o elektrických modeloch a elektrických vozidlách rozširujúcich súčasný modelový rad od spoločnosti Chrysler. Nachádzajú sa na nej videá, fotografie a novinky a návštevníci sa môžu zaregistrovať na prijímanie noviniek. Na lokalite sa navyše nachádza blog, na ktorom spotrebitelia môžu priamo komunikovať so spoločnosťou.


Zmluva a spolupráci s ministerstvom energetiky

Spoločnosti Chrysler a General Electric realizujú projekt spoločne s americkým ministerstvom energetiky, ktorý je zameraný na skúmanie pokrokových technológií uchovávania energie.


„Partnerstvo spoločnosti Chrysler a General Electric spája technológie elektrického pohonu predstavené v elektrických vozidlách značky Chrysler s výskumom a vývojom pokrokových systémov uchovávania energie od spoločnosti GE,“ povedal Klegon. „Našim spoločným cieľom v rámci spolupráce s ministerstvom energetiky je vyvinúť nový, integrovaný systém uchovávania energie, ktorý umožní zmenšiť rozmery batérií a významne znížiť náklady na ich výrobu v porovnaní s existujúcimi riešeniami.“


Chrysler a GE budú vyvíjať a analyzovať riešenia s dvoma batériami postavenými na jedinečnej technológii spoločnosti GE.


„Jednou z výziev v oblasti elektrických vozidiel je nájsť batériu so správnym pomerom medzi výkonom – napríklad počas zrýchľovania vozidla – a energiou pre dlhý dojazd,“ povedal Klegon. „Sme presvedčení, že spojenie dvoch chemických vlastností batérie – jednej orientovanej na výkon a druhej na energiu – do jednej batérie sa zdá byť sľubným riešením pre budúce elektrické vozidlo značky Chrysler.“

 

Dokumenty:

Krátka verzia tlačovej správy (Elektricke_vozidla_Chrysleru.doc 147.5 kB)

 

 

09.10.2008

© 2005 - 2019 Mercedes-Benz Slovakia s.r.o.Autorské práva