Chrysler - Nová tvár Chrysleru Nassau
Nová tvár Chrysleru Nassau

Ako ukážka nekonvenčne pojatého luxusného vozidla sa na januárovom autosalóne v americkom Detroite predstavila štúdia Chrysler Nassau. Luxusné štvorsedadlové vozidlo pútavých tvarov - Chrysler Nassau prekvapilo tiež vyhotovením svojho interiéru, ktorý obsahuje najmodernejšiu elektroniku i trojrozmerné displeje. Aj keď rázvor jeho kolies dosahuje 3,05 metra, pôsobí Nassau opticky kompaktnejšie ako porovnateľný Chrysler 300C.

„Pre dosiahnutie tohto kompaktného vzhľadu má Nassau krátke previsy vpredu a vzadu a karoséria priam prekrýva 22-palcové kolesá s 10-lúčmi. Silueta zdôrazňuje tradičné proporcie karosérie pričom je vozidlo podstatne nižšie a lepšie prispôsobené na jazdu po vozovke. Concept Nassau predstavuje svojou kombináciou kultivovanosti, funkcionality a štýlu nové stvárnenie značky Chrysler.“ Vysvetľuje jeden z tvorcov tohto vozidla Alan Barrington. Podľa Barringtona sa dizajn Nassau dá vyjadriť slovami: plynulý a náročný. Osobitnú pozornosť pritom získala poloha kolies v pomere k povrchu karosérie, pretože cieľom bol štíhly a harmonický výzor.


Prahy a spodná časť prednej a zadnej zásterky sú nalakované farbou Starbright Silver a umocňujú tým optické pôsobenie karosérie vo farbe Mystic Blue Pearl. Pod líniou prelisu je na karosérii zárez, ktorý sa zľahka zvyšuje smerom k zadnému kolesu. Strešná línia sa síce podobá línii coupé, ale v skutočnosti je Chrysler Nassau štvordverovým vozidlom s pevnou strechou, ktoré po otvorení bočných okien odhaľuje skutočnosť, že tu chýba B stĺpik. Aj svieža a plynulá A línia, ktorá sa pozvoľna približuje zvyšujúcej sa línii prelisu, dodáva siluete Nassau osobitý ráz.


„Chceli sme sa využiť efekt klasickej sochy – umelecký zámer s plynule prebiehajúcimi líniami, ktoré aj v pokoji vyvolávajú dojem pohybu. Línia profilu sa tiahne až k zadným svetlám a odvádza zrak pozorovateľa k energickej zadnej časti s neočakávaným charakterom.“ Dodáva A. Barrington.


V pohľade z boku sa vypína horná časť zadnej kapoty, zadné svetlá sa plynule tiahnu k C stĺpiku. Spodná časť zužujúceho sa spätného zrkadla sa takisto ako vertikálna časť spodnej časti zadnej kapoty dôrazne tiahne dozadu. Zadné svetlá sú grafickým protikladom svetlometov: šošovky sú na spodnom konci jasne zdôraznené a smerom nabok sa rozširujú. Podstatná časť zadného svetla je posiata radmi svetlých pravouholníkov v červenom poli, pričom pravouholníky zviditeľňujú zadnú časť pri zhasnutých svetlách. Použitie týchto atypických štruktúr, farieb a technológie LED spôsobuje, že všetky komponenty osvetlenia sú opticky nezameniteľné.


Nassau má na začiatku dlhej kapoty novú interpretáciu mriežky chladiča zo saténovaného hliníku v tvare plástu typickú pre Chrysler. Dlhé, štíhle svetlomety rámujú mriežku a tiahnu sa skoro až po výrezy pre kolesá. Chrómové prvky, nachádzajúce sa nad nimi, sa spájajú so zvyšujúcou sa  líniou hornej časti prednej masky pripomínajúcej sochu do ušľachtilého znaku roztiahnutých krídel loga Chrysleru.


Dlhé chrómové prvky pripomínajú obočie nad zužujúcimi sa hmlovými svetlometmi a zvýrazňujú spodnú časť prednej masky vozidla Chrysleru Nassau. To je to detail, ktorý sa opakuje aj pri smerových svetlách v štíhlych vonkajších zrkadlách na dverách. Pohľad na Nassau zhora zdôrazňuje markantné zakrivenie, ktoré charakterizuje jeho prednú i zadnú masku.


Interiér vozidla Chrysler Nassau predstavuje nový svet luxusu, ktorý oslovuje hlavne mladšie, pokrokové publikum. V interiéri prevláda plynulá, kontinuálna kombinácia  kože a materiálov odvodených od futuristickej architektúry interiérov. 


„Veľká pozornosti bola venovaná čo najlepšiemu využitiu vnútorného priestoru luxusného interiéru Nassau. Obloženie dverí sme maximálne zatlačili do pozadia, aby sme získali viac priestoru. Štyri samostatné sedadlá ponúkajú každému zo štyroch pasažierov intímnu sféru.“ Vysvetľuje ďalší z tvorcov tohto nevšeného vozidla Ben Chang. Ako ďalej prezrádza, formu rôznych komponentov vo vozidle ovplyvnil dizajn moderných mobilných telefónov, počítačov, iPod a MP3 prehrávačov. Zámerom pri grafickom rišení a konštrukcii týchto produktov bolo, aby sa ovládacie prvky v Nassau, ktoré používa vodič (napr. spínač) ako aj rozhranie, podobali na prvky v kancelárii alebo na osobné elektronické prístroje. Snahou bolo docieliť plynulé rozhranie medzi vozidlom o ostatnou časťou osobného elektronického sveta“.


Štyri graciózne tvarované škrupinové sedadlá vozidla Chrysler Nassau sú potiahnuté kožou krémovej farby v kombinácii s jelenicou s jemnou bambusovou štruktúrou – prvkom, ktorý nachádzame aj na obložení dverí. Pasažieri môžu pozerať na oblohu cez dve strešné okná Picture View – do modra tónované sklá, ktoré vypĺňajú celú dĺžku strechy. Ak uprednostňujú zábavu, môžu si pasažieri vzadu zasa pozrieť film na obrazovkách integrovaných v opierkach hlavy na predných sedadlách.
Medzi sedadlami sa nachádza stredová konzola so saténovano-strieborným dekoračným pruhom, ktorý vedie od stredu prístrojového panelu až po hornú časť opierok zadných sedadiel. V konzole sú predné a zadné ovládacie prvky Joystick, ktoré fungujú podobne ako myš na domácom počítači. Okrem toho obsahuje konzola spínače na elektrické ovládanie okien ako aj na integrované stabilné držiaky na nápoje, ktoré sa podľa potreby vysunú.


K osobitne zaujímavým optickým detailom interiéru vo farbe Mystic Blue a Cream patria vysokokvalitné a napriek tomu jednoduché chrómové prvky a štruktúry na strieborných mriežkach krytu reproduktorov vo dverách, obrazovkách v opierkach hlavy ako aj na vnútornom čalúnení strechy a pedáloch.


Povrch krytu batožinového priestoru v tvare zadnej časti za kabínou pre pasažierov zvýrazňuje päť pruhov z ušľachtilej ocele. Priečinky v časti na batožinu, ktorá je pokrytá kobercom, ponúkajú dodatočný úložný priestor.

 

Concept Chrysler Nassau – technické údaje

Hmotnosť a rozmery
Hmotnosť [kg] 2043 (odhad)
Dĺžka [mm] 4981
Rázvor kolies [mm] 3050
Previs vpredu [mm] 940
Previs vzadu [mm] 991
Šírka [mm] 1885
Výška [mm] 1496
Rozchod predných/zadných kolies [mm] 1620/1664
Priemer otáčania [m] 11,8
Pohon a podvozok
Motor   6.1 HEMI, 425 k pri 6200 otáčok/min., 569 Nm pri 4800 otáčok/min.
Pohon   pohon zadných kolies, A580 automatická prevodovka s piatimi rýchlosťami
Podvozok   vpredu nezávislé zavesenie, vzadu päťprvková náprava
Kolesá a pneumatiky
Veľkosť pneumatík vpredu/vzadu   P245/40R22 29,7 palcov
Veľkosť kolies vpredu/vzadu   22 x 8,5 palcov
Farby
Exteriér   „Mystic Pearl Blue“
Interiér   „Nassau Blue“ a „Cream“, koža a jelenica
Jazdné vlastnosti
0-100 kmh [s] 5,0
Maximálna rýchlosť [km/h] 266

 

DaimlerChrysler Automotive Slovakia, s.r.o.
Divízia Chrysler Jeep Dodge
Marketing & PR

 

Nová tvár Chrysleru Nassau
Nová tvár Chrysleru Nassau
Nová tvár Chrysleru Nassau
Nová tvár Chrysleru Nassau
Nová tvár Chrysleru Nassau
Nová tvár Chrysleru Nassau
Nová tvár Chrysleru Nassau
Nová tvár Chrysleru Nassau
Nová tvár Chrysleru Nassau
Nová tvár Chrysleru Nassau
Nová tvár Chrysleru Nassau
Nová tvár Chrysleru Nassau
Nová tvár Chrysleru Nassau
Nová tvár Chrysleru Nassau
Nová tvár Chrysleru Nassau
Nová tvár Chrysleru Nassau
Nová tvár Chrysleru Nassau

 

29.01.2007

© 2005 - 2018 Mercedes-Benz Slovakia s.r.o.Autorské práva