Chrysler - Chrysler Imperial concept 2006
Chrysler Imperial concept 2006

North American International Auto Show 2006

Detriot NAIAS, 9.1.2006

Na Severoamerickom autosalóne NAIAS 2006 uzrela svetlo sveta nová koncepčná štúdia luxusného automobilu Chrysler Imperial. Rovnako ako slávne vozy Imperial z bohatej histórie Chrysleru je tiež nový Imperial Concept 2006 navrhnutý ako vlajková loď značky, a to ako elegantný luxusný sedan s nadpriemernými jazdnými vlastnosťami.

Pre inšpiráciu sa tvorcovia novinky vrátili nielen do tridsiatych a päťdesiatych rokov, kedy autá Imperial boli samostatnou značkou Chryslerovho impéria podobne ako Cadillac z General Motors a Lincoln z Fordu, ale tiež k dlhej tradícií koncepčných štúdií automobilov budúcnosti od skorších Chrysler d´Elegance a Falcon až po nové Chronos a Firepower. Bohaté tradície sa odrážajú v línii bokov so zdôraznenými zadnými blatníkmi, signalizujúcimi, že ide o silný automobil klasickej koncepcie s pohonom kolies zadnej nápravy. Mohutná kapota s výraznou mriežkou vpredu zase pripomína zákazkové karosérie Le Baron, stavané na podvozky Imperial.

Imperial je postavený na podlahovej plošine úspešného sedanu Chrysler 300C, je však o 432 mm dlhší a o 152 mm vyšší, pričom rázvor náprav činí 3123 mm. Strecha bola pretiahnutá smerom dozadu, aby sa zväčšil vnútorný priestor v kabíne, ale tiež tým prispela k dynamickému vzhľadu. Dôležité je tiež, že cestujúci sedia o 177 mm vyššie. Ak k tomu pripočítame vyššiu kapotu a vyššiu zadnú časť i veľké 22“ kolesá, dostaneme skutočne noblesné prevedenie luxusného automobilu. Hlavné svetlomety projektorového typu a kruhové koncové svetlá, zložené zo svietiacich diód (LED), dotvárajú dôstojný vzhľad auta. Široké dvere, predné zavesené vpredu a zadné vzadu, sa otvárajú proti sebe bez stredového stĺpika a umožňujú tak pohodlný vstup do priestranného auta, v ktorom vyniká dvojfarebný dizajn interiéru so štyrmi samostatnými sedadlami, koženými poťahmi a výplňami z tvrdého kalifornského dreva (burl wood). Stred volantu zostává pevný, ovládače audiosústavy a tempomatu tak sú stále na rovnakom mieste, otáča sa len dvojfarebný veniec volantu. Pre pohodlie vodiča je počet ovládacích prvkov minimalizovaný, veľké kruhové kontrolné prístroje sú však spomienkou na Imperialy z tridsiatych rokov. Všetky okna majú bronzový nádych, dobre ladiaci s rovnakou farbou karosérie (Chrysler Bronze), v interiéri doplnenou kombináciou krémovo žltobielej (Birch Cream) a hnedej (Bay Brown). Vodiča a spolujazdca oddeľuje vysoký stredový tunel, na ktorom je umiestnená voliaca páka automatickej prevodovky. Svietiace diódy sa využívajú i pre osvetlenie interiéru.

Chrysler Imperial je koncepčnou štúdiou, určenou pre overenie záujmu verejnosti. Svojimi vlastnosťami však tvorí skutočnú vlajkovú loď značky Chrysler, rovnako ako Imperialy rokov minulých.

CHRYSLER IMPERIAL CONCEPT 2006
HLAVNÉ TECNICKÉ ÚDAJE

PODVOZOK – vpredu pozdĺžne uložený osemvalcový motor 5,7 l Hemi V8 (výkon 250 kW/340 k, krútiaci moment 530 N.m), automatická päťstupňová prevodovka typu A580, všetky kolesá nezávisle zavesené, vpredu nerovnako dlhé priečne ramená, vzadu päťprvkový záves, štyri kotúčové brzdy, pneumatiky 245/45 R 22, pohon zadných kolies.

ROZMERY A HMOTNOSTI – rázvor náprav 3123 mm, rozchod kolies 1623/1638 mm, dĺžka 5439 mm, šírka 1933 mm, výška 1615 mm; nájazdové uhly vpredu/vzadu 15/14,3°; hmotnosť neuvedená.

PREVÁDZKOVÉ VLASTNOSTI – najväčšia rýchlosť 257 km/h (160 mph); zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 5,5s; dojazd 480 km na jednu nádrž paliva.

 

Chrysler Imperial concept 2006
Chrysler Imperial concept 2006
Chrysler Imperial concept 2006
Chrysler Imperial concept 2006

 

03.03.2006

© 2005 - 2018 Mercedes-Benz Slovakia s.r.o.Autorské práva