Chrysler - Chrysler predstavuje svoje prvé SUV: ASPEN
Chrysler predstavuje svoje prvé SUV: ASPEN

Luxusné SUV prichádza s mimoriadnym výkonom, luxusnou výbavou a spracovaním a s technológiou MDS

  • Elegantný design Chrysler – Typický Chrysler: chromovaná maska chladiča, okrídlené logo a plochá kapota motora; dostupné sú tiež 20palcové kolesá s príťažlivým chrómovaním
  • Nedostižné schopnosti a výkonnosť – Motor 5,7 L HEMI® V8 poskytuje v danej kategórií najvyšší výkon 335 k a krútiaci moment 500 N.m
  • Palivo šetriaca technológia MDS (Multi-displacement System) – Motor HEMI V8 plynule prepína medzi režimom štyroch a ôsmich valcov podľa aktuálnej potreby výkonu
  • Priestorný a obratný – Kombinuje priestrannosť až pre osem cestujúcich a veľký batožinový priestor
  • Prémiová výbava a vysoká bezpečnosť – K dispozícií je elektricky ovládaná zadná výklopná stena, diaľkové štartovanie, DVD systém pre zadné sedadlá, navigácia, satelitné rádio SIRIUS, stabilizačný systém ESP, parkovací asistent a systém kontroly tlaku v pneumatikách
  • Dostupné zatiaľ len pre trhy v USA

Detriot NAIAS, 11.1.2006

Nový Chrysler Aspen je prémiovým autom SUV ponúkajúci typicky elegantný vzhľad značky Chrysler, neprekonateľné vlastnosti na ceste i mimo nej, výkonnosť a rozsiahlu komfortnú výbavu.

V porovnaní s inými veľkými SUV, je Chrysler Aspen oveľa ovládateľnejší a úspornejší. Ďalej tento automobil ponúka viacej vnútorného priestoru pre posádku i batožinu, rovnako tak ako neoceniteľné schopnosti pri ťahaní prívesov.

Chrysler Aspen poskytuje svojim majiteľom najvyššie hodnoty výkonu a krútiaceho momentu. Motor 5,7 L HEMI V8 je na viac vybavený palivo šetriacim systémom MDS. Schopnosti modelu Aspen ďalej zvyšuje použitie dvojice typov pohonu všetkých kolies, ktoré zaisťujú optimálne prispôsobenie auta aktuálnym jazdným podmienkam.

Nový Chrysler Aspen je vybavený celým radom nových prvkov výbavy. Vymenujme napríklad osvetlenie interiéru pomocou LED diód, rýchle ovládanie okien, navigáciu s farebným displejom, vyhrievané sedadlá prvého a druhého radu sedadiel či DVD systém pre zadné sedadlá. Štandardom je tiež stabilizačný systém ESP s programom obmedzujúcim riziko prevrátenie auta, parkovací asistent, systém kontroly tlaku v pneumatikách či bočné hlavové airbagy pre všetky tri rady sedadiel.

Prémiový odkaz: „300“ medzi SUV
Dizajn modelu Chrysler Aspen je inšpirovaný autami Chrysler 300 a Crossfire. Novinka má atribúty týchto automobilov tiež z hľadiska technológií a vynikajúcej hodnoty.

Chromovaná veľká maska chladiča modelu Chrysler Aspen je typickou tvárou nových automobilov Chrysler a je ju možné nájsť napríklad pri modeli Chrysler 300. Tento charakteristický rys bolo možné po prvý krát vidieť na koncepčnom aute Chrysler Chronos s desaťvalcovým motorom, ktorý sa predstavil ako koncept na detroitskom autosalóne NAIAS v roku 1998. V hornej hrane masky má integrované okrídlené logo značky Chrysler so zlatým stredom, ktoré pôsobí veľmi elegantne s rešpekt budiacim dojmom.

Prepracované svetlomety majú číru optiku a sú podmanivo zakomponované do tela zvýraznených predných blatníkov. Svetlomety sú výrazným dizajnérskym prvkom auta. Stretávacie svetlá sú projekčného typu ohraničené guľatým svetelným rámčekom, vedľa umiestnené diaľkové svetlomety majú zvýrazňujúci svetelný rámček hranatý. Vznešený vzhľad dodáva prednej časti tiež netradičná kapota motora inšpirovaná modelom Crossfire, rovnako ako aj chrómované doplnky prednej časti a hmlové svetlomety.

Predné a zadné blatníky modelu Chrysler Aspen spolu s ostatnými panelmi karosérie pôsobia ako celok veľmi uceleným a vyváženým dojmom. Chromované doplnky exteriéru v podobe vonkajších krytov zrkadiel, kľučiek dverí, ochranných líšt okolo auta či samostatných písmen „CHRYSLER“ na predných dverách dodávajú spolu s doplnkovými 20palcovými pochromovanými kolesami modelu Aspen zvlášť vznešený vzhľad.

Komfort prvej triedy
S tromi radmi sedadiel je interiér nového Chrysler Aspen nielen priestranný, ale tiež výborne premyslený.

Prístrojom Chrysler Aspen dominuje veľký, centrálne umiestnený rýchlomer s bielou farbou ciferníku s chromovaným rámčekom. Skvele čitateľné sú i ďalšie prístroje a displeje ako napríklad palivomer, ukazovateľ teploty oleja, napätia akumulátora, otáčkomer či počítač kilometrov. Na stredovom paneli sú pre Chrysler typické analógové hodiny, ovládanie kúrenia i pre zadné rady sedadiel či na prianie dodávaný navigačný systém.

K dispozícií je tiež multifunkčný volant. Ovládací panel na streche umožňuje ovládanie strešného okna, elektricky otvárateľnej zadnej výklopnej steny či garážových dvier. Na prianie sa dodáva do strešného ovládacieho panelu tiež palubný počítač zobrazujúci okrem obvyklých údajov napríklad dáta kompasu a zároveň umožňuje individuálne nastavenie niektorých funkcií auta.

Neprekonateľné schopnosti a výkonnosť
Nový Chrysler Aspen ponúka v danej kategórií veľkých SUV najlepšie hodnoty výkonu, krútiaceho momentu a ťažných schopností, samozrejme ich spája so spotrebou menších plnohodnotných SUV.

K dispozícií je pre autá Chrysler Aspen motor 5.7 L HEMI V8 vybavený technológiou MDS šetriace palivo. Motor poskytuje najväčší výkon 335 koní a krútiaci moment 500 Nm. Bez akéhokoľvek obmedzenia výkonnosti umožňuje systém MDS nebadateľne prepnúť motor z ôsmich iba na štyri valce v situáciách, kedy nie je všetka sila potrebná.

Štandardnou pohonnou jednotkou modelu Chrysler Aspen je osemvalec Magnum 4,7 l s výkonom 235 k a krútiacim momentom 407 Nm, ktorý vyniká jemným chodom a dostatočnou zásobou sily. Oba dodávané motory sú kombinované s päťstupňovou automatickou prevodovkou.

Nový Chrysler Aspen je dodávaný s dvojicou stálych pohonov všetkých kolies s elektronicky ovládanou rozdeľovacou prevodovkou. Jednorýchlostná rozdeľovacia prevodovka je štandardom pre prevedenie vybavené motorom 4.7 L V8. Pre výkonnejšie prevedenie 5.7 L HEMI V8 je rozdeľovacia prevodovka dvojstupňová s redukciou. Oba stále pohony všetkých kolies rozdeľujú za štandardných podmienok silu motora medzi prednú a zadnú nápravu v pomere 48/52.

Kultivovaná a tichá jazda je u auta Chrysler Aspen samozrejmosťou. Automobil navyše vzhľadom k svojej veľkosti prekvapuje i vynikajúcou ovládateľnosťou. To sú výsledky značnej torznej tuhosti karosérie s nosným rámom vyrobeným technológiou hydroformovania.

Priestorný a praktický
Veľa rôznych usporiadaní interiéru a batožinového priestoru umožňuje, aby sa Chrysler Aspen dokonale prispôsobil svojmu majiteľovi. Druhý a tretí rad sedadiel ponúka dostatok priestoru v pozdĺžnom, aj v priečnom smere. Sedadlá po sklopení vytvoria rovnú podlahu batožinového priestoru.

Chrysler Aspen je dostupný s druhým radom sedadiel deleným tiež v pomere 40/20/40, vo výbave môže byť aj ich vyhrievanie. Navyše pri každom sedadle môže byť nastavovaný sklon operadla v rozmedzí 11 stupňov. Druhý rad sedadiel obsahuje tiež stredovú konzolu s dvojicou držiakov nápojov, uzavierateľnú schránku na drobnosti a nastaviteľné otvory ventilácie.

Po sklopení tretieho radu sedadiel, čo je najobvyklejšia konfigurácia automobilu tohto typu, vznikne vzadu rekordný priestor o objeme 1937 l.

Pokroková bezpečnosť
S pevným rámom a nárazníkom vychádzajúcim svojou výškou v ústrety viac osobným autám spĺňa Chrysler Aspen všetky potrebné bezpečnostné normy a testy.

Chrysler Aspen je vpredu vybavený špeciálnou bezpečnostnou štruktúrou nosného rámu zloženou z osemuhoľníkových profilov. Štandardom sú tiež viacstupňové airbagy, rovnako ako aj bočné hlavové airbagy pre všetky tri rady sedadiel. Štandardom sú tiež snímače, ktoré podržia v prípade prevrátenia auta bočné airbagy dlhšie nafúknuté.

Svojou bezpečnostnou výbavou patrí Chrysler Aspen na samotný vrchol kategórie veľkých luxusných automobilov SUV.

Značka Chrysler
Chrysler neprestáva s uvádzaním na trh stále nových modelov získavajúcich najrôznejšie ocenenia. Mimo iné i preto zažíva značka Chrysler v posledných 15 rokoch dramatické zvyšovanie predaja, podielov na trhu a zlepšovanie svojho imidžu. Od roku 1991 vzrástol predaj značky Chrysler o 357%. Žiadna iná americká značka nezažila behom rovnakého obdobia tak významný rast. Predaje značky Chrysler sa v roku 2005 oproti predchádzajúcemu roku zvýšili o 13% (január až november).

Výroba
Chrysler Aspen sa bude vyrábať v závode Newark (Delaware). Automobil bude uvedený do predaja v USA koncom roku 2006.

 

Chrysler predstavuje svoje prvé SUV: ASPEN
Chrysler predstavuje svoje prvé SUV: ASPEN
Chrysler predstavuje svoje prvé SUV: ASPEN
Chrysler predstavuje svoje prvé SUV: ASPEN

 

11.02.2006

© 2005 - 2018 Mercedes-Benz Slovakia s.r.o.Autorské práva